Család

Napsütés hiányában: így üzen a tested, ha D-vitaminból nincs elég

Napsütés hiányában: így üzen a tested, ha D-vitaminból nincs elég

Kép forrása: pexels.com

A D-vitaminról sokáig azt hittük, hogy „csak” a csontjaink egészségéért felel. Ma már tudjuk: jóval több annál. Ez a napfényvitamin valójában egy hormonhatású vegyület, amely az immunrendszertől a hangulatunkig számos testi és lelki folyamatban kulcsszerepet játszik. Hiánya pedig nem marad észrevétlen – csak tudni kell olvasni a test finom, sokszor figyelmen kívül hagyott jelzéseit.

 

Egy rejtőzködő hiányállapot

A D-vitaminhiány a modern világ egyik leggyakoribb és legalattomosabb tápanyaghiánya. Míg a fejlődő országokban alultápláltság, a fejlettekben gyakran a „túlburkoltság” okozza: irodákban dolgozunk, napvédő krémeket használunk, és még a nyári hónapokban sem töltünk elég időt a napon. Télen pedig szinte teljesen megszűnik a természetes D-vitamin képződése a bőrben.

A statisztikák szerint Magyarországon a lakosság mintegy 60–80%-a szenved valamilyen szintű D-vitamin-hiányban a téli–kora tavaszi hónapokban. De mit tapasztalhatunk ilyenkor saját bőrünkön – vagy épp csontjainkon?

Fáradtság, ami nem múlik el

„Lehet, hogy csak túl sok a munka.” – gondoljuk gyakran, amikor már reggel kimerülten ébredünk. Pedig ha a fáradtság hetek óta tart, és alvás, pihenés ellenére sem javul, az intő jel lehet. A D-vitamin ugyanis részt vesz a mitokondriumok – azaz a sejtek „erőműveinek” – működésében. Hiányában a szervezet energiaszintje csökken, és a mindennapi feladatok is fárasztóbbnak tűnnek.

Gyakori megbetegedések

Ha idén már harmadszor kapod el a náthát, és egy átlagos megfázás is tovább húzódik, érdemes gyanakodni. A D-vitamin fontos szabályozója az immunrendszer működésének: segít az immunsejtek aktiválásában és a gyulladások csökkentésében. Hiánya esetén a szervezet védekezőképessége gyengül, így könnyebben kapjuk el a fertőzéseket – nem csak télen, hanem az év bármely szakában.

Csont- és izomfájdalmak

Sokan tapasztalnak tompa, általános izom- vagy csontfájdalmat, főleg a lábakban, derékban, karokban. Ezek a panaszok gyakran nem köthetők konkrét sérüléshez vagy betegséghez, és évekig is fennállhatnak. A D-vitamin elengedhetetlen a kalcium felszívódásához és a csontok ásványianyag-tartalmának fenntartásához. Ha nincs belőle elég, a csontok és izmok gyengülnek, fájdalmassá válnak, hosszú távon pedig csontritkuláshoz is vezethet a hiány.

Hangulatzavar, depresszió

A sötét, hideg hónapok gyakran nyomot hagynak a közérzetünkön – de ha a borongós hangulat tartóssá válik, az nemcsak az időjárás hibája lehet. Számos kutatás igazolta, hogy a D-vitaminhiány összefügg a depresszió fokozott kockázatával. A vitamin hatással van a szerotonin – azaz a „boldogsághormon” – szintézisére is, így alacsony szintje kedélyromlást, szorongást, alvászavart okozhat.

Lassabban gyógyuló sebek, hajhullás

Ha a sebek, horzsolások a szokottnál lassabban gyógyulnak, vagy a hajhullás fokozódik, érdemes laborvizsgálattal ellenőriztetni a D-vitamin szintet is. A bőr regenerációja és a hajhagymák működése is függ ettől a mikrotápanyagtól, hiányállapot esetén ezek a folyamatok is lassulnak, romlanak.

Kik a leginkább veszélyeztetettek?

  • Idősek, mivel a kor előrehaladtával csökken a bőr D-vitamin-termelő képessége.

  • Irodai dolgozók, akik keveset tartózkodnak szabad levegőn.

  • Sötétebb bőrűek, akiknél alacsonyabb az UV-sugárzás hatásfoka a bőrön.

  • Túlsúllyal élők, mivel a D-vitamin zsírszövetben raktározódik, és nehezebben hasznosul.

  • Vegánok, mivel a táplálékból származó D-vitamin főként állati eredetű forrásokból jön.

Mit tehetünk?

A legjobb, ha a napfényes időszakokat kihasználjuk, és naponta legalább 15–20 percet töltünk szabadon hagyott arcbőrrel, alkarral a napon – de ez októbertől márciusig nem elegendő. Éppen ezért az őszi-téli időszakban a szakmai ajánlások szerint étrend-kiegészítő formájában is pótolni kell a D-vitamint. Felnőttek számára általában napi 2000 NE a javasolt adag, de érdemes orvosi tanácsot kérni és laborvizsgálattal ellenőrizni a szintet.

Végezetül

A D-vitamin hiánya nem mindig kiabál, gyakran csak suttog – de ha odafigyelünk a test halk jelzéseire, sokkal hamarabb megelőzhetjük a komolyabb következményeket. Egy egyszerű vérvétel, egy jól megválasztott étrend-kiegészítő, és máris sokat tettünk egészségünk védelméért.

Mert néha elég egy kis napfény – kívül és belül.

 

LM