állás kalauz

Motivációs levél: mi legyen benne?

Motivációs levél: mi legyen benne?

Kép forrása: pixabay.com

Amikor egy állásra jelentkezünk, nem elég, ha csak megírjuk az önéletrajzunkat, és beküldjük, érdemes egy motivációs levelet is mellékelni. A motivációs levél/kísérő levél lényegesen több annál, mint hogy kacifántos jelzőkkel és közhelyekkel teletűzdelve ömlengünk azon, hogy mi aztán a legjobbak vagyunk erre az állásra. Az önéletrajz egy száraz, szakmai tapasztalatokat bemutató dokumentum, a motivációs levél viszont azt tudja demonstrálni, hogy miért is szeretnénk az adott céghez kerülni, és milyen olyan tapasztalatunk van, amely alkalmassá tesz minket az állás betöltéséhez.

 

Sokan nem írnak motivációs levelet, amikor jelentkeznek egy állásra, pedig ez egy nagyon jó lehetőség, hogy meggyőzzük arról a HR-t vagy épp a felvétellel foglalkozó munkatársat, hogy elkötelezettek vagyunk a cég iránt, és bizony a mi önéletrajzunkat megéri elolvasni. De hogyan is néz ki egy ütős motivációs levél, mekkora terjedelmű legyen, és mi legyen benne? A következőkben ezt foglaljuk össze.

Milyen stílusban írjuk meg a motivációs levelet?

Egy jó motivációs levél sem nem túl rövid, se nem túl hosszú. Ez azt jelenti, hogy több legyen, mint pár rövid sor, viszont egy oldalnál ne legyen hosszabb, mert akkor nagy rá az esély, hogy el sem olvassák. A stílusa lehet kötetlenebb, mint az önéletrajzé, személyesebb, de mindenképp legyen tisztelettudó és hivatalos. A motivációs levél nem csak a száraz tényeket tartalmazza, tehát inkább elbeszélés, story telling, viszont attól tartózkodjunk, hogy unalmas monológ, fellengzős önajnározás legyen. Nem kell túl hivatalosnak lennie, de a barátkozós stílus sem szerencsés, valahol a kettő között határozzuk meg a motivációs levelünk stílusát.

Így épüljön fel a motivációs levelünk!

Az egy oldalas szabályt betartva, a motivációs levél jellemzően négy részből áll:

  1. Kontakt információk: ide kerüljenek a személyes adatok, mint a név, a telefon, az email, és a social media elérhetőségek. Ez utóbbit csak akkor érdemes megadni, ha biztosak vagyunk benne, előnyünkre válik, ha megnézik az interjúztatók.
  2. Bevezetés: ide érdemes beírni, hogy hol találkoztunk az álláshirdetéssel, és persze a releváns tapasztalatainkat, kompetenciáinkat is itt tudjuk kifejteni, de írhatunk magunkról általánosságban is pár mondatot.
  3. Bővebb kifejtés: ebben a részben érdemes arról írni, hogy mit gondolunk a cégről, a meghirdetett állásról, és miért is szeretnénk itt dolgozni, pont ebben a munkakörben.
  4. Lezárás: itt kifejthetjük a céljainkat, illetve itt kapjon helyet a köszönetnyilvánítás is.

 

#álláskalauz