állás kalauz

A nagy kérdés: menni vagy maradni a munkahelyen?

Kép forrása: pixabay.com

Az Állás Kalauzt olvasgatva mindenki elgondolkozik, hogy érdemes lenne megpróbálni jelentkezni egy másik munkahelyre. Sok ügyfél azért keres fel engem, mert hosszú ideje dilemmázik azon, hogy meg kellene próbálnia új munkahelyet keresni, de annyi bizonytalanság van egy új állás betöltése kapcsán, hogy ez visszatartja őket és szeretnének túl jutni ezen az állapoton.

Az első kérdés, hogy honnan tudhatjuk meg, hogy a jelenlegi munkahelyünk kielégítő-e számunkra és érdemes-e belevágni és leadni az önéletrajzunkat más vállalatoknak. Tapasztalataim alapján az alábbi tényezők azok, ami váltásra készteti az embereket:

  • megbecsülés hiánya
  • munkatársakkal történő konfliktusok
  • vezetővel történő konfliktusok
  • nem megfelelő bérezés
  • igazságtalanságok megélése
  • nem megfelelő munkakör (nem szeretem, amit csinálok)
  • túl sok túlóra
  • nincs előrelépési lehetőség
  • belefáradás

Érdekes, hogy a munkahelyváltást fontolgató ügyfeleim 2/3-a a coaching folyamat végére felfedezi a meglévő munkakörében a lehetőségeket és új kihívásként képes rá tekinteni, így végül maradnak a meglévő helyükön, de úgy hogy a váltásra késztető helyzeteket meg is oldják.

Természetesen sokan jutnak oda, hogy betelt a pohár vagy már túl rég óta fontolgatják és készen állnak a váltásra. Ilyenkor érdemes átgondolni a lehetőségeinket és feltenni magunknak ezeket a kérdéseket:

  • Milyen munkakörök betöltésére vagyok alkalmas?
  • Milyen munkakör betöltése töltene el elégedettséggel?
  • Mit csinálok szívesen?
  • Mi az, amit egyáltalán nem szeretnék csinálni?
  • Mi az 5 legfontosabb dolog, amivel az új munkahelyemnek rendelkeznie kell?

Ha ezeket megválaszoljuk, akkor körvonalazódik, hogy milyen álláslehetőségek azok, amelyek érdekesek számunkra. Ha ezeket megválaszolva elbizonytalanodunk magunkban, a jelenlegi munkahelyünk megfelelőségén vagy épp az új lehetőségekben, akkor érdemes szakember segítségét kérni, aki segít letisztázni, hogy mi a fontos számunkra és mi az a karrierút, amire szívesen állunk.

Aki határozottan meg tudta válaszolni a fenti kérdéseket, azoknak azt javaslom, vessék bele magukat és kezdjenek el jelentkezni azokra az álláslehetőségekre, amik érdeklik őket, hogy ne húzzák a saját idejüket és megtalálhassák azt a helyet, ahol kiteljesedhetnek.

Pesti Viktória