
Kép forrása: pixabay.com
Olaszország északi csücskében, Velencétől mindössze néhány órányira, egy különleges félsziget bújik meg, amelyet sok magyar utazó – eddig – talán csak a térképen látott: Gradó, a „Nap szigete”, ahol az Adria csendesen ringatózik a lagúnák ölelésében, és ahol a múlt emlékei egyre halkabb hangon mesélnek.
Ez a kisváros nem hivalkodik. Nem harsog reklámokkal, nem próbál divatos attrakciókkal kitűnni a nyaralóhelyek tömegéből. Gradó csendes. És éppen ezért egyre többen keresik – azok, akik valami mást, valami többet keresnek, mint a hagyományos tengerparti élményt.
Az óváros, ahol megállt az idő
Gradó óvárosa egy élő történelemkönyv. Szűk utcácskák, középkori házak, virágos erkélyek és kavicsos terek. Itt minden kő mesél. A Santa Eufémia-bazilika előtt állva úgy érezzük, mintha visszacsöppentünk volna a 6. századba. A padló mozaikjai bizánci pompát idéznek, a falakon évszázadok óta pihen a mediterrán napsütés. Nem csoda, hogy a helyiek szerint itt "nem a turista alkalmazkodik a városhoz, hanem a város tanít meg lassítani".
Tengerpart családoknak és nyugalomra vágyóknak
Gradó tengerpartja nem a szokásos olasz klisé. A strandok szélesek, homokosak, és lassan mélyülnek – ideális választás családosoknak. A víz tiszta és meleg, a part mentén pedig színes napernyők rendezett sora húzódik. A Spiaggia Principale a legnépszerűbb, de ha valaki szabadabb hangulatú kikapcsolódásra vágyik, a Costa Azzurra városrész szabadstrandja lehet az igazi választás.
A város külön büszkesége, hogy a strandokat évről évre kékszalagos (Bandiera Blu) minősítéssel jutalmazzák – ami a kiváló vízminőséget és a környezettudatosságot igazolja.
Termálvíz, biciklitúra, lagúnák – egy város sok arccal
Gradó nemcsak fürdésről és napozásról szól. Aki szeretne mélyebbre ásni az élményekben, annak a város egy sor meglepetést kínál. A termálfürdő gyógyvize, a sós iszap és a wellnesskezelések a testi-lelki feltöltődés terepei. A 19. században Gradó híres gyógyüdülőhely volt – ezt a múltat ma is őrzik a klasszikus fürdőházak és a rózsaszínre mázolt épületek.
Akik inkább a mozgást választanák, béreljenek kerékpárt, és irány a lagúna! A bringaút Aquileiáig vezet – egy másik történelmi gyöngyszemig, amely az UNESCO világörökség része. Útközben a természet mutatja meg legjobb arcát: vízimadarak, nádasok, csónakos halászok és fenyőerdők váltják egymást.
Ízek, illatok, hangulatok – Grado az asztalon
Egyetlen olasz város sem teljes kulináris élmények nélkül – és Gradó sem kivétel. Az Adria közelsége itt nemcsak látvány, hanem gasztronómiai kaland is. A boreto alla gradese, a város jellegzetes halétele egykor a halászok egyszerű fogása volt, ma már éttermi különlegesség. Só, ecet, fokhagyma – és persze a frissen fogott tengeri hal – ez a titok.
A helyi borok, különösen a friuli fehérborok és a prosecco, tökéletes kísérői a vacsoráknak. És mindezt egy tengerre néző teraszon fogyasztani – nos, ez az élmény, amit az ember hazavisz magával.
Hogyan juthatunk el Gradóba?
Budapestről Gradó körülbelül 6,5 óra autóval. Az út Ausztrián és Szlovénián keresztül halad, gyors és kényelmes. A trieszti repülőtér (Ronchi dei Legionari) 25 kilométerre fekszik, onnan taxival vagy busszal könnyen elérhető a város. Vonattal valamivel körülményesebb az utazás, de Trieszten keresztül megoldható.
Mire figyeljünk?
-
Szállásfoglalás: főszezonban teltház van, így érdemes hónapokkal előre foglalni.
-
Parkolás: az óváros szélén található fizetős parkolók, de a város külső részein olcsóbban is megállhatunk.
-
Napágybérlés: a strandokon már online is foglalhatunk napernyőt és nyugágyat – praktikus, ha nem szeretnénk hajnalban sorban állni.
Gradó nem akar több lenni, mint ami: egy békés, elegáns, emberléptékű olasz tengerparti város. De aki egyszer megérkezik, azt valami furcsa varázs marasztalja. Talán a tenger illata, talán a macskaköves utcák csendje, vagy egy pohár prosecco naplementében.
LM





