érdekességek

A mákos bejgli eredete

A mákos bejgli eredete

Kép forrása: sobors.hu

A mákos bejgli eredete szorosan összefonódik a közép-európai karácsonyi hagyományokkal és a mák használatával, amely a régió egyik jellemző alapanyaga. Bár a bejgli (más néven beigli) ma már klasszikus magyar karácsonyi édességnek számít, gyökerei nem kizárólag Magyarországhoz kötődnek.

 

A bejgli eredete

A bejgli eredetileg német-szláv eredetű sütemény, amelyet bajor-osztrák területekről hozhattak be Magyarországra a 19. század során. A „beigli” szó német eredetű, a „Beugel” vagy „Beuge” szóból származik, ami hajlított, görbített formát jelent, utalva a sütemény jellegzetes, rúdszerű alakjára. A németek ezt az édességet már korábban is készítették, főleg dióval vagy mákkal töltve.

A mák szerepe

A mák különleges jelentőséggel bír a magyar és közép-európai konyhában. A népi hiedelmek szerint a mák a bőséget és termékenységet szimbolizálja, így különösen kedvelt alapanyag volt ünnepi süteményekben, például karácsonykor vagy lakodalmakon. Magyarországon a mákos ételek népszerűsége – például a mákos guba és a mákos rétes – szintén ezt a hagyományt tükrözi.

Magyarországi elterjedése

Magyarországon a bejgli a 19. században vált népszerűvé, elsősorban a nemesi és polgári háztartásokban. A mákos és diós változatot az 1800-as évek közepétől kezdve említik receptekben és szakácskönyvekben. Az édes sütemény hamarosan az egyik legismertebb karácsonyi finomsággá vált, és a mákos változat különösen kedvelt lett, hiszen a mák könnyen elérhető alapanyag volt a magyar vidéken.

A mákos bejgli egy német eredetű édesség, amely a magyar gasztronómiában helyi jellegzetességgé vált. A mák használata és a sütemény ünnepi jellege mélyen gyökerezik a közép-európai hagyományokban, így a mákos bejgli mára szinte elmaradhatatlan része a magyar karácsonyi asztalnak.

 

LM