
Kép forrása: pixabay.com
Idén még a tavalyi turisztikai rekordévhez képest is tizenegy nappal korábban, május 6-án fogadhatta Magyarország az ötmilliomodik vendégét. Soha nem pihent ennyi magyar az ország határain belül, és soha nem érkezett ennyi külföldi turista hozzánk az év ilyen korai szakaszában. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint eddig 2,4 millió belföldi és 2,6 millió nemzetközi turistát regisztráltak a hazai szálláshelyek, ami 18%-kal több mint egy éve ilyenkor. A magyarok utazási kedvét igazán a húsvéti ünnep és a tanítási szünet robbantotta be, és kimagasló eredményeket hozott a májusi hosszú hétvége is. Az ágazat idén is ütemes bővülésének köszönhető, hogy ezt a fontos mérföldkövet már az ötödik hónap elején elérte a rendkívüli formát mutató turizmus.
Május 6-ig mintegy 6%-kal több hazai turista kapcsolódott ki hazánkban, mint 2024 azonos időszakában. Húsvétkor több mint 164 ezer, a tavaszi vakáció idején pedig 338 ezer hazai vendég kelt útra, míg a májusi hosszú hétvégén 136 ezer honfitársunk pihent hazai tájainkon. Ezen időszakok alatt a belföldi turisták száma rendre 20, 27, illetve 36%-kal múlta felül a tavalyi azonos időszak adatait.
A kedvező időjárásnak is köszönhetően április 30. és május 4. között pedig egyenesen ellepték a vendégek a szálláshelyeket. Több mint felük szállodákban szállt meg, ezen belül a 4 csillagos hotelek voltak a legnépszerűbbek, az utazók 56%-a ebbe a kategóriába foglalt. A magán- és egyéb szálláshelyek is jelentős forgalmat bonyolítottak, a vendégek 34%-a ilyen típusú szállást vett igénybe. A nyáriasan kellemes időben a magyarok leginkább a Mátra-Bükk, Budapest környéke, Debrecen és térsége, valamint Tokaj és Nyíregyháza szálláshelyeit töltötték meg. Ennek is köszönhetően összesen több mint 16 milliárd forintos bevételt hozott a hosszú hétvége a hazai szállásadóknak, ami 31%-os emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Az eddig hazánkba érkezett több mint 2,6 millió nemzetközi utazó többsége Németországból, Romániából, Olaszországból, az Egyesült Királyságból és Ausztriából jött. Legnagyobb számban Budapestet keresték fel, ahol 20%-kal több külföldit regisztráltak a szálláshelyek, főként Olaszországból, az Egyesült Királyságból, Németországból, Spanyolországból és Izraelből. A fővároson kívül pedig Sárvárra, Hévízre és Bükre látogattak a legnagyobb számban.
Amennyiben továbbra is ilyen tempóban folytatódik a turizmus teljesítményének növekedése, hazánk akár már 2030 előtt elérheti a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiában célként kitűzött 20 milliós vendégszámot.
LM





