
Kép forrása: pixabay.com
A természetjárás, a nyári kirándulások, a kertészkedés vagy akár egy városi parkban töltött délután is kellemes emlékeket hagyhat - kivéve, ha egy nem kívánatos vendég, a kullancs is velünk tartott haza. Ezek az apró élősködők nemcsak pillanatnyi kellemetlenséget okoznak, hanem komoly betegségek, például a Lyme-kór terjesztői is lehetnek. A megelőzés fontos lépése a testünk alapos átvizsgálása a kinti programok után. De melyik pontokra érdemes kiemelt figyelmet fordítani?
Ahol mindenképpen nézz körül alaposan
A kullancsok elsősorban a méretük függvényében jutnak el a test különböző részeire: a kisebb, nem kifejlett kullancsok felnőttek esetén a lábra sodródnak fel az aljnövényzetről, és az első alkalmas helyen kezdenek vérszívásba. Ez leggyakrabban a combok vagy a lágyékrész környékén történik, ahol magasabb a nedvesség és a bőr már puhább, könnyebben át tudják szúrni. A kifejlett kullancsok gyermekeknél akár a derék környékén jutnak be a ruhák alá és a hajas fejbőrre vagy a fülek mögé fúródhatnak be.
Általánosságban a leggyakoribb „klasszikus” rejtekhelyek közé tartozik a combok belső oldala, a térdhajlat, a derék, a hát, a hónalj, a hajvonal, a fülek mögötti terület, a köldök, a farpofák, és a lábujjak közötti rész. Ezeket a pontokat mindenképp érdemes végig ellenőrizni a szabadban töltött idő után, főleg, ha magas fűben, erdőben vagy bokros területen jártunk.
Ám a kullancsok nemcsak a megszokott helyeken képesek megkapaszkodni. Hátborzongató a gondolat, hogy ezek a néha csak mákszem méretű vérszívók milyen búvóhelyeket tudnak találni maguknak a testen. Találtak már kullancsot például a fülkagyló belsejében, a hallójáratban, sőt, a szempillák tövében vagy a szemöldökben is. Főleg gyerekeknél gyakori, hogy a hajas fejbőrben bújnak meg. A lágyékhajlat szintén egy olyan bőrterület, amit a kullancsok kifejezetten kedvelnek, de sokszor elkerüli a figyelmünket az ellenőrzés során.
A kullancsok sokszor alig észrevehető méretűek, különösen a nimfa állapotban lévő példányok, így a szemrevételezéshez érdemes akár nagyítót, tükröt is használni. Kisgyerekeknek segítsünk az ellenőrzésben, főként a háton, nyakon, fülek mögött, a fejbőrben. Egy gondos, pár perces átvizsgálás naponta sokkal jobb, mint később egy kellemetlen meglepetés, esetleg egy komolyabb egészségügyi következmény. Éppen ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük magunkat és családtagjainkat, és ne hagyjuk ki a „meglepő” helyeket sem!
Mit tegyél, ha kullancsra bukkantál?
A legjobb védekezés a megelőzés, de ha a kullancs már megtapadt, az időben való felismerés és eltávolítás csökkentheti a fertőzés kockázatát. Ne ess kétségbe, ha felfedeztél egy kullancsot a bőrön, csak kövesd a helyes eltávolítás lépéseit:
1. Használj finom, hegyes csipeszt!
2. Fogd meg a kullancsot minél közelebb a bőrhöz!
3. A potrohát semmiképp se nyomd össze! A speciális csipesz szárai között a kullancs teste elfér, de ha nem ilyet használsz, akkor a bőrrel párhuzamosan tartsd a csipeszt és így fogd meg a kullancs fejét!
4. Lassan, egyenletesen húzd ki!
5. Ne csavard, ne rángasd, ne nyomd össze!
6. Fertőtlenítsd a csípés helyét!
A kullancs eltávolításának helyes és helytelen módjáról találhatsz oktatóvideót a Lyme Borreliosis Alapítvány oldalán. https://lymenet.hu/hasznos-videok/
A szakértők hangsúlyozzák azt is, hogy semmiképpen ne próbáld olajjal, alkohollal, körömlakkal, krémekkel megfojtani és leszedni a kullancsot, ugyanis ez veszélyes lehet: ezek az anyagok eltömítik a kullancs légzőnyílásait, így fuldokolni kezd, és stresszreakcióként visszaöklendezi a nyálát és az emésztőrendszere tartalmát a bőrbe. Ezzel nő a fertőzések veszélye, például a Lyme-kór vagy más kórokozók bejutása.
Ha a kullancsot eltávolítottad, figyeld napokig a csípés helyét. Ha vörös folt alakul ki, jelöld be filctollal a széleit, hogy látható legyen a méret növekedése.
Ha influenzaszerű tüneteket észlelsz, mint a fáradtság, levertség, hőemelkedés vagy láz, izomfájdalom, érdemes lehet felkeresni egy specialistát. Ne aggódj, most már létezik olyan teszt is, amelyik közvetlenül a vérből ki tudja mutatni magát a kórokozót, mikroszkóppal és mesterséges intelligenciával.
LM





